Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Reczu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

UCHWAŁA Nr XXV/183/09 RADY MIEJSKIEJ W RECZU z dnia 25 lutego 2009 r. w sprawie utworzenia Straży Miejskiej w Reczu i nadania jej Regulaminu


UCHWAŁA Nr XXV/183/09

RADY MIEJSKIEJ W RECZU

z dnia 25 lutego 2009 r.

 

 

 

w sprawie utworzenia Straży Miejskiej w Reczu i nadania jej Regulaminu

 

 

Na podstawie art. 2 ust. 1, art. 6 ust. 2 i art. 8 ust.2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o strażach gminnych ( Dz. U. z 1997 r, Nr. 123, poz. 779; z 2002 r. Nr 113, poz. 984; z 2003 r. Nr 130, poz.1190) uchwala się, co następuje:

 

 

§ 1.1. Po uzyskaniu opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie tworzy się w Gminie Recz Straż Miejską - samorządową umundurowaną formację do ochrony porządku publicznego na terenie Gminy.

2. Komenda Straży Miejskiej wchodzi w skład Urzędu Miejskiego.

 

§ 2.Nadaje się Straży Miejskiej Regulamin określający jej szczegółową strukturę organizacyjną - w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

 

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Recza.

 

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik

do Uchwały Nr XXV/183/09

Rady Miejskiej w Reczu

Z dnia 25 lutego 2009 r.

 

REGULAMIN STRAŻY MIEJSKIEJ WRECZU

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

§ 1.1. Regulamin Straży Miejskiej w Reczu zwany dalej Regulaminem określa organizację i zasady funkcjonowania Straży Miejskiej.

2. Ilekroć jest mowa o:

1) Burmistrzu, należy przez to rozumieć Burmistrza Recza.

2) Komendancie, należy przez to rozumieć Komendanta Straży Miejskiej w Reczu.

3) Straży, należy przez to rozumieć Straż Miejską w Reczu.

§ 2. Straż Miejska działa na podstawie:
1) ustawy z dnia 29.08.1997 r,o strażach gminnych, .

2) ustawy z dnia 21.11.2008 r.o pracownikach samorządowych,

3) Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Reczu

4) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02.11.2004 roku w sprawie zakresu i sposobu wykonywania przez strażników gminnych (miejskich) niektórych czynności

5) Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 roku w sprawie wykroczeń za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

6) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2004r w sprawie przypadków, sposobów i trybu użycia przez strażników gminnych (miejskich) środków przymusu bezpośredniego

7) Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 marca 2004r w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia przez straże gminne (miejskie) ewidencji etatów, wyposażenia w środki przymusu bezpośredniego oraz wyników działań straży.

§ 3.1. Straż umiejscowiona jest w strukturze organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Reczu i podlega bezpośrednio Burmistrzowi Recza.

2. Obszarem działania Straży jest obszar administracyjny gminy Recz.

3. Straż używa pieczęci:
Straż Miejska w Reczu

ul. Ratuszowa 17, 73-210 Recz

 

§ 4.1. Strażą Miejską kieruje Komendant powołany i odwoływany przez Burmistrza po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie Komendanta Wojewódzkiego Policji.

2. Nadzór nad działalnością Straży sprawuje Burmistrz, a w zakresie fachowym - Komendant Główny Policji poprzez właściwego terytorialnie Komendanta Wojewódzkiego Policji.

3. Komendant kieruje Strażą poprzez wydawanie poleceń służbowych oraz pism okólnych.

4. Komendant dokonuje podziału zadań i kompetencji między podległymi sobie funkcjonariuszami.

5. Komendanta w czasie jego nieobecności zastępuje wyznaczony funkcjonariusz.

 

II. ZADANIA l ŚRODKI DZIAŁANIA STRAŻY

 

§ 5. Straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego.

 

§ 6. Szczegółowy zakres zadań Straży, określa ustawa o strażach gminnych oraz inne przepisy dotyczące działalności Straży.

 

§ 7 .1. Do zadań Straży poza określonymi ustawą o strażach gminnych należy w szczególności:

1) kontrolowanie i podejmowanie stosownych działań dla zapewnienia czystości i estetycznego wyglądu obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, otoczenia instytucji, zakładów pracy i posesji prywatnych,

2) podejmowanie działań dla ograniczenia zjawisk niszczenia mienia społecznego,

3) ujawnianie i podejmowanie działań w celu ograniczenia zjawisk degradacji i zanieczyszczenia środowiska naturalnego,

4) uczestniczenie w działaniach zabezpieczających wszelkiego rodzaju uroczystości państwowe, miejskie, masowe imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne i inne,

5) podejmowanie działań związanych ze zwiększeniem efektywności funkcjonowania służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku i czystości na terenie miasta,

6) egzekwowanie od właścicieli, administratorów, użytkowników i gospodarzy budynków obowiązku utrzymania porządku i czystości,

7) sprawowanie nadzoru i utrzymanie odpowiedniej estetyki tablic i miejsc plakatowania ogłoszeń,

8) informowanie właściwych służb o stwierdzonych nieprawidłowościach stanu nawierzchni jezdni i ciągów pieszych, stanu oznakowania i oświetlenia ulic,

9) egzekwowanie przepisów porządkowych wydanych przez organy gminy,

10) Zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie w miarę możliwości świadków zdarzenia.

11) Wykrywanie i ustalanie sprawców „dzikich" wysypisk śmieci.

12) Współpraca z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miejskiego;

13) Współdziałanie z innymi organami kontroli, takimi jak: Policja, Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna, Straż Pożarna, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Straż Leśna.

 

§ 8. Funkcjonariusze Straży mają prawo do:

1) udzielania pouczeń,

2) legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości,

3) ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz dla mienia i niezwłocznego doprowadzenia do najbliższej jednostki Policji,

4) nakładanie  grzywien   w  postępowaniu   mandatowym  za   wykroczenia określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego,

5) dokonywanie czynności sprawdzających, kierowanie wniosków o ukaranie do sądu, oskarżania przed sądem, wnoszenia środków odwoławczych- w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia,

6) usuwania pojazdów i ich unieruchamiania przez blokowanie kół w przypadkach, zakresie i trybie określonym w przepisach o ruchu drogowym,

7) wydawania poleceń,

8) żądanie niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych,

9) zwracanie się, w nagłych przypadkach, o pomoc do jednostek gospodarczych, prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej oraz organizacji społecznych, jak również do każdej osoby o udzielenie pomocy doraźnej na zasadach określonych w ustawie o Policji.

2. W razie niepodporządkowania się obywatela poleceniom wydanym na podstawie prawa, funkcjonariusze straży mają prawo stosować środki przymusu bezpośredniego przy zachowaniu przepisów ustawy o Policji, strażach gminnych i wydawanych na ich podstawie przepisów wykonawczych.

3. Strażnicy podczas służby na bieżąco prowadzą notatnik służbowy, w którym dokumentują każdorazowo przebieg służby.

4. Po zakończeniu służby strażnik dokonuje stosownego zapisu w książce zdarzeń, która odzwierciedla przebieg służby. Ponadto każdy strażnik wypełnia prowadzone w Straży rejestry zgodnie z ich przeznaczeniem oraz podejmowanymi w czasie służby czynnościami. Z poszczególnych zdarzeń wymagających prowadzenia postępowania wyjaśniającego, strażnik sporządza stosowna notatkę.

 

§9.1. Straż wykonuje swoją funkcję poprzez:

1) pełnienie służby dyżurnej,

2) prowadzenie kancelarii.

2. W ramach służby dyżurnej straż podejmuje następujące czynności:

1) prowadzi służbę patrolową, za której organizację odpowiada Komendant Straży. Patrol prowadzi notatnik interwencji, który każdorazowo po zakończeniu patrolu przekazywany jest do kancelarii.

2) interweniuje na uzasadnione żądanie mieszkańców w celu realizacji swoich zadań ustawowych.

3) interweniuje na żądanie Burmistrza Ręczą lub osób przez niego upoważnionych.

4) wykonuje zadania zlecone przez samorząd, w szczególności konwojuje dokumenty lub wartości pieniężne.

5) współpracuje z Policją.

3. Prowadzenie kancelarii ma na celu:

1) prowadzenie rejestrów wykroczeń;

2) prowadzenie rejestru wniosków o ukaranie,

3) występowanie do Sądu Rejonowego z wnioskami o ukaranie;

4) ewidencjonowanie wykorzystanych mandatów;

5) wykonywanie sprawozdawczości.

 

III. UPRAWNIENIA l OBOWIĄZKI FUNKCJONARIUSZY STRAŻY

§ 10.Prawa i obowiązki funkcjonariuszy Straży regulują przepisy o pracownikach samorządowych, ustawa o strażach gminnych oraz zakresy czynności.

 

§ 11. 1. Funkcjonariusz Straży może stosować środki przymusu bezpośredniego wobec osób uniemożliwiających wykonywanie przez niego zadań określonych w ustawie.

2. Środkami przymusu bezpośredniego, o których mowa w ust.1, są: siła fizyczna w postaci chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony, kajdanki, pałki ochronne wielofunkcyjne, paralizatory elektryczne, broń gazowa i ręczne miotacze gazu.

3. Użycie środków, o których mowa w ust.2 przez strażników może nastąpić przy odpowiednim zachowaniu przepisów.

 

§ 12. Straż może ubiegać się o wydanie pozwolenia na broń, zwane świadectwem broni.

 

§ 13. Funkcjonariusz Straży podczas wykonywania czynności służbowych jest obowiązany do noszenia przepisowego umundurowania, legitymacji służbowej oraz znaku identyfikacyjnego.

 

§ 14. Funkcjonariusz Straży przystępując do czynności służbowych, obowiązany jest podać imię i nazwisko a ponadto na żądanie osoby, której te czynności dotyczą, okazać legitymację służbową w sposób umożliwiający odczyt i zanotowanie nazwiska strażnika oraz organu, który wydał legitymację.

 

§ 15. Funkcjonariuszowi Straży przysługuje umundurowanie zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 lipca 1998r. w/s umundurowania, legitymacji, dystynkcji, znaków identyfikacyjnych strażników gminnych (miejskich)(Dz. U. Nr 112 póz.713 z późn.zm.)

 

§ 16. Czas pracy Straży zostanie określony zarządzeniem Burmistrza .

 

§17. Do Obowiązków funkcjonariuszy Straży należy:

1) przestrzeganie prawa, rzetelne, bezstronne i terminowe wykonywanie poleceń przełożonych,

2) poszanowanie powagi, honoru, godności obywateli i własnej,

3) zachowanie tajemnicy służbowej,

4) podejmowanie interwencji w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, a także w przypadku naruszenia dóbr osobistych ludzi,

5) zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, przełożonymi, podwładnymi i współpracownikami,

6) stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych,

7) zachowanie się z godnością w czasie pracy i poza nią.

 

§ 18. Podczas wykonywania czynności służbowych strażnik korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

IV. UMUNDUROWANIE

 

§ 19. 1. Strażnikowi Straży przysługuje komplet umundurowania zapewniający wykonywanie obowiązków służbowych o każdej porze roku.

2. Poszczególne ubiory strażnicy noszą według zestawów zbiorczych, z uwzględnieniem pór roku. Rozróżnia się:

1) okres zimowy - od 1 listopada do 31 marca,

2) okres letni - od 1 maja do 30 września

3) miesiąc kwiecień i październik stanowią okresy przejściowe.

3. W czasie świąt i uroczystości oraz w sytuacjach szczególnych obowiązuje
mundur wyjściowy.

4. Skład elementów umundurowania wynika z art.21 ustawy o strażach gminnych.

5. Indywidualne należności mundurowe określi Burmistrz w oddzielnym Zarządzeniu wydanym z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia wykonawczego wydanego na podstawie art.21 ustawy o strażach gminnych.

6. Strażnik zatrudniony na czas określony otrzymuje wyposażenie i umundurowanie przewidziane na sezon ubiorczy, również o skróconym okresie używalności (asortymenty używane).

7. Strażnik zwolniony ze służby obowiązany jest do zwrotu uzbrojenia i umundurowania. Ustala się, iż zwrotowi nie podlegają skarpety, obuwie, koszule i swetry.

 

V. ROZLICZANIE MANDATÓW

§ 20.1. Każdy strażnik pełniący służbę indywidualnie pobiera bloczki mandatów karnych.

2. Odcinki zrealizowanych mandatów karnych funkcjonariusz zdaje po zakończeniu służby.

3. Za gospodarkę mandatami odpowiedzialny jest komendant.

 

Vl. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

§ 21.1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają:

1) ustawa o strażach gminnych,

2) Kodeksu Pracy

3) Regulamin Organizacyjny Urzędu Miejskiego w Reczu

4) decyzje i zarządzenia Burmistrza Recza

2. Zmiany w Regulaminie Straży następują w trybie właściwym do jego nadania.

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Martyna Smus 03-03-2009 13:09
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 03-03-2009
Ostatnia aktualizacja: Martyna Smus 03-03-2009 13:31