Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Reczu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

DECYZJA umorzająca postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia pn:"remont budynku Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Reczu polegający na wykonaniu termomodernizacji budynku, remontu dachu, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, remont sali kinowej, przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych".


Nasz znak: BM - 7624/6 -4/2009 Recz, dnia 01 lipca 2009r.

DECYZJA

Na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Gminy Recz o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn: „remont Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Reczu polegającego na wykonaniu termomodernizacji budynku, remontu dachu, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, remont sali kinowej, przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych.

po zasięgnięciu opinii Starosty Choszczeńskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Choszcznie;

Burmistrz Recza


orzeka

umorzyć postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia pn:

„remont budynku Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Reczu polegający na wykonaniu termomodernizacji budynku, remontu dachu, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, remont sali kinowej, przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 10 czerwca 2009 r. Burmistrz Recza wystąpił w imieniu Gminy Recz o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla inwestycji polegającej na remoncie budynku Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Reczu polegający na wykonaniu termomodernizacji budynku, remoncie dachu, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, remont sali kinowej, przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych”.

Na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1,2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227), organ prowadzący postępowanie pismem znak BM - 7624/6-1/09 z dnia 17.06.2009r., wystąpił do Starosty Choszczeńskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o wyrażenie opinii co do obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

- Starosta Choszczeński postanowieniem z dnia 22.06.2009r znak: OŚI - 7634/69/09 wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzania oceny,

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny opinią sanitarną z dnia 26 czerwca 2009r., znak: PS.N.NZ-073/407/49/09 wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzania oceny.

W oparciu o wyrażone opinie Starosty Choszczeńskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego Burmistrz Recza w dniu 29 czerwca 2009r., wydał postanowienie znak: BM - 7624/6-3/09 o stwierdzenie braku potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 w/w ustawy uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych:

  1. przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko tj. tych które wymagają sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko - wymienione w § 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko(Dz.U.Nr.257,poz.2573 z późn.zm).

  2. przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko tj. tych które mogą wymagać sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko - wymienione w § 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada2004r.
    w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U.Nr 257, poz. 2573 z późn.zm).

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r.
w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko (Dz.U.Nr.257, poz. 2573 z późn.zm.) po przeanalizowaniu przedłożonych informacji oraz uzyskanych opinii w/w organów wynika, że planowane przedsięwzięcie nie mieści się w granicach ustalonych w rozporządzeniu.

Przedsięwzięcie to nie spełnia również przesłanek wynikających z Dyrektywy Rady nr 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, inwestycji zaliczanych w ramach „ urban development projects”

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej opublikowanym w czerwcu 2008 r. projekty o charakterze miejskim takie jak termiczna izolacja budynków, zmiany pokrycia dachu oraz inne, które ze względu na podobny charakter nie mogą znacząco oddziaływać na środowisko nie są objęte aneksem II w/w dyrektywy.

Jednocześnie wpływ planowanej inwestycji na środowisko rozważono - biorąc pod uwagę kryteria, o których mowa w § 4 i 5 w/w rozporządzenia , które znalazły swoje odniesienie w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisk - indywidualnie dla planowanych inwestycji i stwierdzono, że można uznać, iż planowane przedsięwzięcia ze względu na swój charakter, niewielką skalę, rodzaje oddziaływań (niezorganizowana emisja zanieczyszczeń do powietrza czy hałas, powstające jedynie w trakcie realizacji inwestycji) nie może znacząco oddziaływać na środowisko. Zadaniem planowanej termomodernizacji jest zmniejszenie strat ciepła oraz kosztów ogrzewania, a tym samym poprawa warunków użytkowania pomieszczeń. Ma ona również korzystny wpływ na środowisko.

Procesy produkowania energii cieplnej są głównym źródłem zanieczyszczeń. Im mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, tym mniej szkodliwe oddziaływanie na środowisko (zmniejszenie emisji CO2, SO2). Tym samym również wymiana istniejących instalacji c.o., wymiana przestarzałej stolarki drzwiowej i okiennej, docieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie połaci dachowej korzystnie wpłynie na zmniejszenie ilości pobieranej energii.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, za moim pośrednictwem, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Martyna Smus 02-07-2009 13:15
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 02-07-2009
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Pater 05-04-2024 12:45