Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Reczu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja Komisarza Wyborczego w Szczecinie o tworzeniu komitetów wyborczych dla wyborów do organów samorządu terytorialnego

Informacja Komisarza Wyborczego w Szczecinie

o tworzeniu komitetów wyborczych dla wyborów do organów samorządu terytorialnego

 

Komitety wyborcze mogą być tworzone przez:

1)        partie polityczne i koalicje partii politycznych,

2)        stowarzyszenia i organizacje społeczne,

3)        wyborców.

 

I.           Komitety wyborcze partii politycznych, koalicyjne komitety wyborcze oraz komitety wyborcze stowarzyszeń i organizacji społecznych

 

Partia polityczna oraz stowarzyszenie i organizacja społeczna może utworzyć tylko jeden komitet wyborczy dla samodzielnego zgłaszania kandydatów na radnych oraz ustanowić tylko jednego pełnomocnika wyborczego i jednego pełnomocnika finansowego.

Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej, jak również stowarzyszenia lub organizacji społecznej pełni organ upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz.

 

Struktury terenowe partii politycznych nie mogą tworzyć komitetów wyborczych ani zawiązywać koalicji wyborczych.

 

Organy partii politycznych upoważnione do ich reprezentowania na zewnątrz mogą zawierać umowę o zawiązaniu koalicji i tworzyć koalicyjny komitet wyborczy. Nie można tworzyć koalicji z udziałem stowarzyszeń i organizacji społecznych a także z udziałem wyborców.

 

O utworzeniu komitetu wyborczego partii politycznej, koalicyjnego komitetu wyborczego, komitetu wyborczego stowarzyszenia bądź organizacji, mającego zamiar zgłosić kandydatów na radnych w więcej niż w jednym województwie zawiadamia się Państwową Komisję Wyborczą.

O utworzeniu komitetu wyborczego stowarzyszenia bądź organizacji mającego zamiar zgłosić kandydatów na radnych na terenie jednego województwa, zawiadamia się właściwego Komisarza Wyborczego w Szczecinie.

 

Termin złożenia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa w dniu 23 września 2006 r.

 

Zawiadomienie może być dostarczone Państwowej Komisji Wyborczej (komisarzowi wyborczemu) przez pełnomocnika wyborczego, upoważnioną osobę lub przez pocztę. W wypadku wysłania zawiadomienia przesyłką o dotrzymaniu terminu decyduje data wpływu zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej albo do właściwego miejscowo komisarza wyborczego.

 

II.          Komitety wyborcze wyborców

Obywatele, w liczbie co najmniej 5, mający prawo wybierania, mogą utworzyć komitet wyborczy wyborców, składając pisemne oświadczenie o utworzeniu komitetu z podaniem swoich imion i nazwisk, adresów zamieszkania oraz numerów ewidencyjnych PESEL. Oświadczenie to podpisują osoby wchodzące
w skład komitetu wyborczego.

Uwaga!

Z treści art. 64f ust. 1 Ordynacji nie wynika, by obywatele tworzący komitet wyborczy wyborców lub popierający utworzenie takiego komitetu musieli być wyborcami (zamieszkiwać) w gminie, powiecie lub w województwie, w którym komitet zamierza zgłaszać kandydatów na radnych.

Komitet wyborczy wyborców powołuje ze swego grona:

1)          pełnomocnika wyborczego,

2)          pełnomocnika finansowego.

Pełnomocnik wyborczy i pełnomocnik finansowy muszą wchodzić w skład komitetu wyborczego.

 

Komitet wyborczy wyborców, który zamierza zgłosić kandydatów na radnych do rad na terenie jednego województwa musi zebrać co najmniej 20 podpisów obywateli innych, niż członkowie komitetu wyborczego, mających prawo wybierania, popierających utworzenie komitetu.

 

Komitet wyborczy wyborców, który zamierza zgłaszać kandydatów w więcej niż w jednym województwie, musi zebrać co najmniej 1 000 podpisów obywateli mających prawo wybierania popierających utworzenie komitetu.

Wykaz obywateli popierających utworzenie komitetu wyborczego wyborców musi zawierać ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i numery ewidencyjne PESEL oraz własnoręcznie złożone podpisy.

Komitet wyborczy wyborców, który zamierza zgłaszać kandydatów na radnych tylko w jednej gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców jest zwolniony
z obowiązku:

1)          zbierania podpisów osób popierających utworzenie komitetu,

2)          powołania pełnomocnika finansowego.

Pełnomocnik wyborczy w takim komitecie jest jednocześnie pełnomocnikiem finansowym komitetu.

 

O utworzeniu komitetu wyborczego wyborców mającego zamiar zgłosić kandydatów na radnych w  więcej niż w jednym województwie zawiadamia się Państwową Komisję Wyborczą.

O utworzeniu pozostałych komitetów wyborczych wyborców, w tym również komitetów wyborczych wyborców utworzonych jedynie w celu zgłoszenia kandydatów na radnych w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców, zawiadamia się Komisarza Wyborczego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 4, pok. 87.

Termin zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców upływa w dniu  23 września 2006 r. w godzinach urzędowania.

W zawiadomieniu podaje się:

1)       nazwę komitetu wyborczego i obowiązkowo skrót nazwy komitetu wyborczego,

2)       adres siedziby komitetu wyborczego,

3)          imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL pełnomocnika wyborczego,

4)          imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL pełnomocnika finansowego,

5)           nazwy województw, w których komitet zamierza zgłosić kandydatów na radnych.

Pożądane jest podanie numerów telefonów do komitetu wyborczego i pełnomocników.

Do zawiadomienia dołącza się:

1)          oświadczenie o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców,

2)          oświadczenie wszystkich osób wchodzących w skład komitetu wyborczego wyborców o zapoznaniu się z treścią art. 64k Ordynacji,

3)          oświadczenie pełnomocnika wyborczego o przyjęciu pełnomocnictwa.

4)          oświadczenie pełnomocnika finansowego o przyjęciu pełnomocnictwa Oświadczenie pełnomocnika finansowego powinno zawierać dodatkowo stwierdzenie, że nie jest on funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu art. 115 § 13 Kodeksu karnego ani pełnomocnikiem wyborczym komitetu wyborczego lub pełnomocnikiem finansowym innego komitetu wyborczego).

5)          wykaz obywateli popierających utworzenie komitetu

 

Zawiadomienie podpisuje pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego wyborców i dostarcza właściwemu organowi wyborczemu osobiście lub przez upoważnioną osobę albo przez pocztę. W wypadku wysłania zawiadomienia przesyłką o dotrzymaniu terminu decyduje data wpływu zawiadomienia do organu wyborczego.

 

 

Szczegółowe informacje w tej sprawie oraz wzory formularzy można uzyskać na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl  lub w każdym urzędzie gminy.

 

 

 

KOMISARZ  WYBORCZY

W  SZCZECINIE

 

/-/ Marian Szabo

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: 15-09-2006 10:58
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 01-01-2014
Ostatnia aktualizacja: Grzegorz Robaczek 03-09-2014 10:48